ONLINE RANDEVU
GREFT

SINUS LIFTING

Sinus Lifting (Greft) nedir?

Halk arasında çokça duyduğumuz ‘’ Sinüzit olmuşum ‘’ sözü işte bu hava boşluklarının içerisinin iltihaplanması durumudur.

Üst çene azı dişlerimizin altında kimi insanlarda daha fazla kimilerinde ise daha az mesafe bulunabilen bu anatomik yapılar, altlarındaki azı dişileri çekildikten sonra büyüme eğilimi gösterir ve aşağıya doğru sarkmaya başlarlar.

Sinüs altında çekilen dişin çekimi üzerinden uzun zaman geçer ve bu boşluklar aşağı doğru sarkarak İmplant koymayı hedeflediğimiz alanı azaltırsa Sinüs Lifting (Greft) işlemi ile tekrar yukarı alınabilirler.

Bu işlem için hassas ve duyarlı bir el çok önemlidir çünkü sinüs boşluğu içerisinde sinüs iç duvarlarını kaplayan ince bir zar vardır. Tıpkı yumurta kabuğu ve içindeki ince zar gibi olan sinüs ve sinüs zarı ilişkisini o ince zara zarar vermeden ayırmak ve arada oluşan alanı Kemik tozu (Greft) ile doldurarak İmplant için yeterli alan oluşturmak hem dikkat ve beceri hem de tecrübe gerektirir.

İşlem sonrası 6 ay kadar sinüs içine doldurulan kemik tozunun kemikle kaynaması beklenir. Sonrasında implant uygulanabilecek kalitede kemik oluştuysa tedavi planlanan yolda ilerler ve implant uygulaması sonrası üzerine diş yapılarak tedavi başarı ile sonuçlandırılır.

Diş hekimliğinde gelişen yeni materyal ve teknikler bazı olgularda ( all-on-four) sinüs liftinge alternatif olabilmektedir.